Ăsta-s ieu

  1. Mizeria de pe talpă (part I)

    mai 28, 2010 by Andrei Sălăgean

             E o mizerie care se presupune a fi responsabila de norocul avut până azi dimineata. E o mizerie care in mod normal nu ar fi rezistat mai mult de cateva ore, dar am zis ce naiba, treaca de la mine. Dar norocul fara stiinta e ca si cutitul fara furculita: te descurci si cu el singur, dar e de preferat sa la ai pe amandoua.
             Luni dupamasa, ma grabeam sa ajung la o sedinta la BEST. Nu eram in intarziere, dar maream pasul pentru ca doream sa ajung mai repede. Graba, graba, lume multa, slalom iar trotuarul era cam ingust. Fiind mai mult concentrat la unde o sa ajung, ma uitam doar in fata si, si, si PAC! calc intr-un rahat de culoare ocru inchis. Marchez apoi trotuarul cu o linie intrerupta pe vreo 10m pana vad ca se duce. Ma mai uit inapoi sa vad cat de mare era dar pana la urma imi vad de treaba. La intrare ma mai sterg bine de pres. Partea buna ca nu mirosea, asa ca nu mi-am mai batut mult capul cu el. Astfel ca au mai ramas niste particule. Si oare care a fost efectul?
             Marti am luat 9 la analiza matematica. Am fost chiar mai fericit decat un copil mic care primeste de ziua lui o masinuta cu telecomanda si beculete, sau ce le place lor mai mult. Nu as putea descrie in cuvinte. Chestia e ca in ziua aceea nimic nu ma mai putea supara( exceptand un dezastru, dar sa nu vorbim de asa ceva). Aveam un moral de am decis sa merg si la seminarul de matematici speciale cu toate ca nu imi repetasem nimic si eram varza. „Eu eram primul!”
             Am invatat pentru colocviu la PSN, l-am stresat destul si pe saracul Popică care la un moment dat cred ca era satul de mine. Am stat si noaptea doar ca sa fie bine. Cand am extras biletul, ce credeti ca a iesit? biletul 9. Desi puteam sa il fac lejer de 20 de puncte, am uitat o conditie si am luat 18 puncte. Nu-i bai! Nu era ceva ce sa nu stiu, ceva greu, doar ca am omis din neatentie si m-a costat. Puteam usor sa corectez insa nu mi s-a mai oferit sansa. Nu eram suparat, chiar din contra pentru ca putea sa vina ceva mult mai greu. Am mers la magazin am luat niste doze de bere si am zis sa ud aceste note bune, ca sa creasca si sa se inmulteasca. Am turnat in cana si m-am apucat sa invat pentru colocviul la programare.
             62 de probleme, atatea variante aveam si vreo 10 ore adunate cu indulgenta, ca sa le rezolv sau macar sa am habar de ele. Joi pe la 3 noaptea ma gandesc sa scriu si eu macar una ca sa am exercitiu, sa imi intru in mana. Zic sa iau una mai grea si incep de la coada. 62 prea grea, sper sa nu vina, hai ca fac 61, o problema cu un mozaic. Îmi pica faţa de somn si de la lumina de la monitor. Cu toate acestea am reusit sa o temin in vreo jumatate de ora. Ma asez in pat doar ca la 7 sa ma trezesc pentru seminarul de electrotehnica. 1.) Seminarul nu era obligatoriu! 2.) A intarziat profesoara 20 de minute si nu am plecat! nu stiu ce era cu mine, pe langa faptul ca eram ca un zombi. Am terminat si repede, repede m-am intors la dragul meu pat, doar ca sa dorm o ora. M-am trezit cu greu si am continuat pregatirea la programare. Tot citeam eu despre metode de rezolvare, Greedy, Divide et Impera, Backtracking, Branch and Bound etc. Puteam sa aleg intre orele 16:30 si 18:00 ca sa dau colocviul. Eu viteaz ce sunt si cu adidasii norocosi la mine, am mers de la 16:30, sa scam si mai repede. Cu laptopul la mine, ma pregatesc sa extrag subiectul din plic. Tot rascolesc, mai ceva ca nemtii dupa evrei si scot o foicica cu numarul… 61. Ladies and Gentlemen, we have a winner! Am cerut voie sa imi pun castile sa ascult muzica si i-am dat scorbaci. Am luat 10 fara nici o ezitare.
             Fericit am pornit spre camin. Dar fericirea nu valoreaza doi bani daca nu ai cu cine sa o savurezi. Asa ca o sun pe mama si apoi pe tata. In timp ce vorbeam ma intalnesc cu doi prieteni care imi fac semne ca merg spre facultate. La ce bine ma simteam am zis ca ma duc cu ei si intre timp tot vorbesc la telefon. Termin si aflu ca ei se indreptau spre examenul la pedagogie… -Hai ca vin si eu! ca daca nu, trebuia sa il dau ziua urmatoare. M-am grabit sa termin cat mai repede sa ajung sa mananc si sa ma odihnesc. Mi-am facut rana la deget de la cum am scris cu un pix deala hexagonal. Normal ca eu am venit la examen cu mana in fund, fara nimic de scris, dar cu laptopul la mine. N-o fost bai! Am ajuns pana la urma in camin, frant dar gata sa ma pregatesc pentru examenul la enlgeza ce urma a doua zi.
             Privind per asamblu, a fost o saptamana extraordinara. Am mai deschis o bere si am sarbatorit. Lucrurile erau mai bine decat le-am prevazut. Treaba era pe roate. Daca as fi avut coada, dadeam din ea de fericire. Si vine intrebarea:

    What could possibly go wrong?

    P.S. part II vine in jur de ora 20.

  2. Cu dreptu-n faţă

    mai 25, 2010 by Andrei Sălăgean

             Banane, portocale, pere, kiwi, ananas, mango, prune si mere, dar mai ales mere, pentru ca mere treaba. Am tras de mine incat si cearcanele au facut cearcane aseara dar pana la urma s-a meritat. Primul examen, la analiza, l-am luat cu 9 (nouă) si sunt foarte fericit. Am inceput excelent si asta e bine dar si mai bine este daca ma mentin.
             Inca ma asteapta o saptamana infernala, dar dupa ce a fost in primul semestru, nimic nu mi se pare imposibil. Mai am maine la PSN (Programarea Sistemelor Numerice), joi la SDA (Structuri de Date si Algoritmi) si vineri la Engleza. Apoi vine weekendul unde ne „motivam” putin si marti îi dăm bice cu Matematici Speciale. Incet, incet imi intru in ritm. Aseara am baut asa lejer o sticla de suc, cu ciocolata si cu niste cornulete de la bunica. Apropo, bunica face cele mai bune cornulete din lume, cred ca daca ar face si bere ar face mai buna decat Heineken. La un moment dat mi se inchideau ochii asa ca am luat perna, am pus-o pe masa si am luat somn o juamtate de ora direct de pe scaun. Si mai luam o gura de suc, mai citeam din cursuri, mai luam un cornulet si tot asa pana s-a luminat afara. Pe la 6 m-am pus in pat si am pus ceasul sa sune pe la 7 jumatate…ca mai citesc ceva si inca vreo 3 alarme la 8. Nu am mai auzit prima alarma, noroc cu „Desteapta-te romane!” si la 8 si umpic am fost in picioare si gata de Euler si Frullani.
             Restul e poveste. Am prins o zi buna, inspiratia mi-a vent numai bine si… „am facut-o si pe asta”. Acuma am dormit putin si ma asteapta o seara bogata unde sa ma pregatesc pentru urmatorul hop. Toate cele bune si sa curga cu note bune in sesiune!

  3. BESTial

    mai 16, 2010 by Andrei Sălăgean

             Iara e tarziu si stau si scriu. Mi-e somn, dar trebuie sa inving lenea. In mare parte cam asta trebuie sa fac inca o luna. Dar las la o parte ce va veni pentru ca merita de amintit ce a fost.
             Toata saptamana am strans bine de buzunar ca sa pot incepand de joi si pana duminica sa o tin din chef in chef. Si o fost BESTial – fain, beton, bengos, mișto, mirific, mirobolant, extravagant, livin la vida loca super tare frate. Atatea de multe o fost ca daca ar fi sa ma apuc sa scriu, nu as sti cu ce sa incep. Nu o las balta, dar acum m-as duce sa ma odihnesc, ca-s rupt.
             Un party sau o cabana facuta undeva, poate sa fie oricat de șmecheră( chiar mai șmecheră decat clanta noastra), dar daca nu sunt oameni „de calitate” atunci e „ca curu”, vorba lui Ionuke. Norocul mi-a surâs, si m-am distrat de mama focului, joi la Pub Crowling si apoi la Motivational Weekend. Mai lipsea sa ma dezbrac si eu la curu gol si le faceam aproape pe toate. O fost super tare. Niste oameni nais cu care esti serios cand trebuie si in rest te distrezi pana… te dezbraci la curu gol.
             Oficial trebuie sa spun ca inscrierea in BEST a fost una din cele mai inspirate lucruri care le-am facut anul acesta. Daca as avea acuma o masina de calatorit in timp, m-as intoarce si as da noroc cu mine in trecut si m-as bate pe umar. Singura parte naspa e ca la vara cand o sa fiu departe in SUA, o sa fie in plus inca o mana de oameni de care o sa imi fie dor si eventual sa ma faca sa am intorc mai repede.

  4. Angajez secretară

    mai 10, 2010 by Andrei Sălăgean

             Am luat o pauza de la scris ca pur si simplu nu am mai avut idei si chef. In ultima vreme, m-am orientat sa scriu mai mult de la mine, ce-i drept am si avut de unde… dar o sa vina o perioada nu tocmai placuta studentilor de prtutindeni, mai putin cei din Balho, si anume sesiunea. Nu o sa fie problema de timp ci mai mult de chef. E de nici o culoare si sesiunea asta. Abia astept sa termin, sa plec in SUA.
    Nu o sa fie problema de timp ci mai mult de chef.
             Inca o chestie super tare, acum vreo 3 saptamani o intrat cineva pe messenger pe mine, de pe blog si mi-a zis ca ii place ceea ce scriu. Cum sa va zic, e asa o multumire, un sentiment de satisfactie, iti dai seama ca nu te obosesti degeaba. Cand un om se opreste din ceea ce face, da un clik si apoi iti zice ca i se pare interesant blogul tau… pentru mine chiar inseamna ceva.
             Si ultimul topic pe ziua de azi. Veneam intr-o seara de la un film, Iron Man 2, si ca sa nu mai dau bani si pe taxi, o iau pe jos. Aveam vreo 40 de min de mers si nu aveam player sa ascult musique asa ca ma gandeam la chestii aiurea. Si la un moment dat imi vine ideea geniala si originala sa imi angajez o secretara, cu sfert de norma. Ca daca tot ma plang ca am atatea de facut, macar sa mi le organizeze cineva. Sa ma anunte ca de la 6 am laborator si ca trebuie sa duc proiect, un exemplu. Sau ca peste cinci zile e partial la matematici speciale si se intercaleaza cu plecarea la Bucuresti, ce o sa fac… si cand ma gandeam eu mai tare si mai adanc am observat ca eram deja in camin.

  5. Ordinea zilei

    mai 5, 2010 by Andrei Sălăgean

             06:57 Suna alarma – Holograf. O inchid si o astept pe urmatoarea.
             07:00 Suna alarma – Desteapta-te romane! O inchid si pe asta si o astept pe urmatoarea.
             07:05 Alta alarma – Big Booty Bitches. O opresc.
             07:10 Ultima alarma – Pokemon. In sfarsit ma trezesc si eu.
             07:12 Ma dau jos din pat.
             07:30 Plec din camera. Iau, mancare, taxi si ajung la facultate.
             08:12 Incep sa mananc.
             08:12 Incep sa desenez.
             08:35 Termin cu patratelele.
             08:50 Pauza.
             09:22 Cer o foaie de hartie alba si incep sa „proiectez” inca un design de sigla pentru blog.
             09:50 Se termina ora de PSN.
             10:00 Iau biletul de avion de SUA. (da! merg la vara in SUA)
             10:20 Platesc caminul. Hotii! cer prea mult.
             10:25 Ajung in camera.
             10:26 Realizez ca e cald si pute. Deschid geamul.
             10:27 La calculator deja e pornit winamp, google chrome( 5 taburi), yahoo messenger si gmail.
             11:02 Golesc „marul” de bani si incep sa numar banii.
             11:10 15 RON.
             11:24 Inca ma chinui la o misiune la Warhammer II Chaos Rising.
             11:58 Nu pot trece misiunea asa ca ies si plec la inot. Las calculatorul deschis ca sa economisesc timpul de la deschidere.
             11:59 Iau niste şniţele rapid sa tina de foame.
             12:20 Pe drum mai mananc niste eugenii.
             13:05 Sunt in bazin.
             13:12 Iau o gura de apa.
             13:17 Inghit niste apa.
             13:18 Putina apa imi ajunge in gura.
             13:20 Sorb oţâră de apa.
             13:30 Dupa 8 ture ne lasa sa iesim.
             13:31 Ma clatin mai ceva ca Hopa Mitica, dar reusesc sa ajung la prosop.
             13:40 Impreuna cu un coleg pornim spre camin.
             13:42 Incerc sa il conving sa lasam autobuzul si sa mergem pe jos mai ales ca nu are portmoneul la el, deci nici abonamentul.
             13:43 Fail. Mergem cu autobuzul.
             13:46 Imi aminteste ca trebuie sa imi dea 14 RON. Ce prieten bun am.
             13:55 Iau o apa ca-i sete la baiat. -> datoria ajunge la 17 RON
             14:07 Ajungem in statie.
             14:17 Calea Turzii – ultima statie inainte de camin.
             14:19 Vine control. :))
             14:24 De pretin ce sunt ii zic la controlor ca pot confirma pentru datele lui daca este nevoie. Sa nu il duca la politie pentru identificare si altele. Ăsta nu avea nici buletin la el.
             14:25 Pana la urma trece amenda pe mine.
             14:33 Mergem la cantina.
             14:36 Iau o ciorba de cartofi si o iahnie. Foarte buna iahnia.
             14:42 Urc usor cate o scara.
             14:45 Ajung in camera.
             14:46 Deschid geamul ca nu se mai poate.
             14:50 Iau perna, o pun pe masa in fata la calulator si ma pun la somn cu castile pe urechi.
             15:40 Ma trezesc. Ma intorc la Warhammer.
             17:00 Nu mai stiu ce am facut. Am pierdut vremea in orice caz. Recunosc am fost iresponsabil. Nu o sa se mai intample!
             18:50 Pornesc la laborator sa termin proiectul la PSN.
             19:01 Ajung. E cald si multa lume.
             19:50 Nu reusesc sa termin dar plec.
             20:00 Ajung in camin. Habar nu am ce sa fac. A fost o zi lunga.
             21:23 Merg pana in vecini. Where’s my money?
             22:00 Pun lumea la cale pentru ziua ce vine.
             22:17 Mai scriu ceva la proiect la PSN.
             22:43 Ma apuc sa scriu acest post.
             23:59 L-am terminat de scris. Ne vedem pe maine!